Останнім часом я все частіше став отримувати листи з питаннями: як змінити розмір логічного диска, як видалити або створити логічний диск диск, Враховуючи ємність сучасних дисків, виникає гостра необхідність зміни розмірів логічних дисків без втрати даних, що зберігаються на них.
Я думаю всі знайомі з появою настирливого повідомлення: "Недостатньо місця на диску". Дуже часто воно вискакує в самий незручний момент і дуже обурює. Звичайно, якщо місця мало, але воно все ж таки є, то надокучливе попередження можна відключити.
Як правило, ми намагаємося перенести частину файлів на інший логічний диск, почистити від непотрібних або відформатувати диск, якщо увірвався терпець. Але нерідко виникає думка, що непогано було б збільшити вільне простір цьому диску з допомогою вільного простору інших. Класичний спосіб - застосування DOS-програми FDisk для зміни розмірів логічних дисків, але цей спосіб вимагає збереження всіх важливих файлів на зовнішніх носіях у зв'язку із необхідністтю форматування дисків після завершення операцій. Це простий та надійний спосіб, алу у випадку системного диска потребуватиме перевстановлення операційної системи та супутніх програм або створення образу диска і відновлення на новий розділ, що потребує додаткового суттєвого часу. Тому розробники ПЗ подбали про нас і зробили чудові програмні продукти для обслуговування жорстких дисків, які не завжди потребують форматування навіть логічного диска
Розглянемо реальний приклад зміни розмірів логічних дисків на прикладі Acronis Disk Director Suite, а саме збільшення ємності логічного диска D: за рахунок вільного місця логічного диску E:.
Після встановлення та запуску програми ми потрапляємо у діалогове вікно вибору інтерфейсу програми:
"Автоматичний" режим більше розрахований на новачків. У ньому Вам поставлять мінімум питань, але й вибір функцій буде помітно нижчим. Наше завдання у збільшення вільного простору диска D: за рахунок Зменшення розміру диска E:. Ця функція доступна в "Автоматичному режимі". Вибираємо його та потрапляємо в основне вікно програми, де бачимо список жорстких дисків, що є на комп'ютері.
Зліва ми відразу помічаємо потрібну функцію: "Збільшення вільного простору".
Тут все зрозуміло. Вибираємо наш диск D: і тиснемо "далі".
У наступному розділі нам пропонується вибрати логічні розділи, за рахунок вільного простору якого ми хочемо розширити диск D:.
На завершальній сторінці майстра нам пропонують подивитися на картину розподілу логічних дисків після зміни розміру вказаних дисків. Натискаємо "завершити".
Діалогове вікно закривається. І все? Хтось із подивом скаже – ну і швидко! Але кинувшись перевірити розміри розділів – буде сильно розчарований. Нічого не трапилося! Справа в тому, що робота Acronius Disk Director заснована на побудові списку "задань", які слід виконати із жорстким диском. Після того, як всі завдання будуть сформовані, можна переглянути результуючий список "задань".
Як бачимо, нашу операцію переміщення вільного місця з диска E: на диск D: буде виконуватись в 3 етапи.
Готові? Тоді завершуємо роботу всіх програм та натискаємо велику кнопку "старт"
Нас попереджають, що для продовження потрібне перезавантаження.
Під час завантаження операційної системи завантажується спеціальний модуль, який і займається виконанням всіх операцій зі зміни розмірів логічних дисків.
Конкретно в моєму випадку, ця операція зайняла менше 5 хвилин, після чого я отримав працюючий комп'ютер з новими розмірами диску D: та E:
Як бачите, немає нічого простішого змінити розміри логічних дисків, при цьому немає необхідності форматувати жорсткий диск, а це означає - що Ваші дані залишаться цілими і перевстановлювати систему не потрібно. Хоча ця система працює і надійно, але все-таки дуже наполегливо рекомендую зробити резервну копію важливих матеріалів за межами цього жорсткого диска. Це може бути і другий фізичний жорсткий диск, компакт-диск, флешка чи хмара.
Можливо Вам також буде цікаво переглянути матеріали по подібній темі:
Створення файлів config.sys та autoexes.bat
Видалення та створення логічних розділів жорсткого диску за допомогою програми FDisk.exe.
Цикл статей про влаштування жорстких дисків: В надрах жорстких дисків.
Опубліковано
Оновлено 06.11.2023