Іноді виникає потреба у дисплеї, у якого підсвічується не фон, а самі символи. Такий тип дисплея добре читається в темряві з великої відстані, але він вимагає підсвічування, рівень якого повинен перекривати яскравість зовнішнього освітлення, інакше символи будуть малочитабельні. Звичайні дисплеї працюють за рахунок відбиття світла і тому рівень зовнішнього освітлення не впливає на читання даних, а в темряві може вмикатись підсвітка.
Коли мені знадобився символьний дисплей із висотою символів 14 мм, я з'ясував, що в моєму місті їх немає у наявності, а під замовлення 1 штуки виставляли вартість еквівалентну 10 штукам звичайних.
Завдяки технічним форумам виникла ідея перетворення звичайного дисплея на інверсний. Теоретично для цього слід повернути поляризатор на 90 градусів, але ж поляризатор прямокутний...
Для дослідів було обрано непрацюючий калькулятор. Після вилучення дисплея з корпусу та уважного огляду було помічено наявність тонких плівок, які були приклеєні по обидва боки скляного дисплея. З однією зі сторін ця плівка (поляризатор) була покрита світловідбиваючим сріблястим покриттям (цей тип дисплеїв розрахований на роботу під зовнішнім освітленням - відбиття).
За допомогою скальпеля вдалося легко зняти поляризаційну плівку.
Знайшовся ще один калькулятор, майже робочий, але з трохи пошкодженим дисплеєм. Він і був взятий для подальших дослідів. З нього також було знято поляризатори з обох боків.
Дисплей було встановлено в калькулятор, а поляризатори були закріплені з двох сторін за допомогою скотчу.
До речі, цікавий калькулятор. В якості батарейки в ньому використаний лише один "пальчиковий" елемент живлення типу "АА".
Поглянувши на світло крізь дисплей я отримав наступну картинку:
Як видно, контрастність вкрай низька. Тут хочу зауважити, що при роботі в класичному режимі, світло двічі проходить крізь затемнений сегмент і рівень контрасту подвоюється, а в разі просвічування світло проходить через темний сегмент лише один раз. Посвітимо ліхтариком через різнокольорові світлофільтри.
Ну і наостанок кілька цікавих спостережень. Повертаємо поляризатор на 90 градусів та отримуємо вихідне зображення.
Далі проводимо досліди з поляризатором, до якого приклеєна смужка, що відбиває світло (зворотній бік). Приклавши до дисплея і повернувши на 90 градусів, переконуємося, що цей поляризатор має інший напрямок поляризації (на відміну від передього прозорого). Відповідно в звичайному дисплеї дві поляризаційні плівки мають мають перевернуті на 90 градусів поляризацію:
Коротеньке відео, де демонструються "фокуси поляризації":
01.01.2010. Настав час перейти до активних дій. Погортавши прайси я дійшов висновку, що дисплей з висотою символів 14 мм мені не світить, зате можна придбати два звичайних РК-дисплеї з висотою символів 9,6 мм дешевше, ніж один такий самий інверсний. Так було придбано два РК-дисплеї RC2002C-YKY-CSX.
Фото дисплея до переробки:
Знято металеві фіксатори. "Скло" триматися на прилиплих струмопровідних гумках
Щоб зробити дисплеї інверсними достатьо поміняти місцями поляризатори дисплеїв наступним чином: в одного буде два "передніх" поляризатора, а в іншого два "задніх". Так як на "задньому" є напівпрозоре покриття, то його потрібно видалити (на одному поляризаторі, який стане "переднім"). Щоб зняти цей сріблястий шар довелось обережно попрацювати розчинником на основі ацетона
Що ще цікаво: обидва поляризатори самі собою виглядають сірими, а якщо їх прикласти до скла, то виходить зелений колір класичного дисплея. Після обміну поляризаторами на просвіт дисплей став рожевим.
Фото дисплея після переробки:
На фото це погано видно, але фон (в темряві) не чорний а темно-брудно-зелений, хоча розбірливість тексту на порядок краще, ніж було без інверсії (при приглушеному світлі з підсвіткою). Звичайно, у FSTN дисплея контрастність вища (фон темніший), але і в цьому випадку переробка виправдала себе на 100% - дисплей цілком читабельний вночі з відстані понад 2 метри (висота символів 9,6 мм). Звичайно, хотілося б більшого розміру символів, але, що є
Порівняльне відео. РК-дисплей до і після заміни поляризатора:
UPD: 2023 рік: дисплей так і працює 24/7 в якості годинника, календаря та термометра на 3 датчики температури
Опубліковано:
Оновленно: 14.11.2023
Serhii K Home Page © 2003-2024 |