У кожного чайника настає момент, коли він закипає і в нього з'являється бажання перейти до лав досвідчених користувачів. Як правило, це починається зі спроби самостійно налаштувати систему з нуля.
Як правило, все це починається з зміни конфігурації розділів жорсткого диска. Для розбивки жорсткого диска на розділи (логічні диски) створено багато програмного забезпечення практично під всі існуючі операційні системи. Сьогодні я хочу показати на прикладі, як використовувати для цієї мети програму FDisk.exe, яка входить в склад Dos/Win9x/WinMe
Отже, завантажуємося з дискети/компакту/флешки та запускаємо Fdisk.exe
Якщо розмір вашого жорсткого диска становить більше 512Мб, то програма ввічливо запитає про необхідності включення підтримки великих жорсткі диски. Якщо ви будете використовувати файлову систему FAT32, то сміливо відповідайте так.
Далі нас зустрічає головне меню програми. Якщо у вас встановлено більше одного жорсткого диска, то з'явиться пункт 5. Зміна поточного диска з пропозицією вибрати піддослідного. З цим пунктом труднощів виникнути не має.
Далі, щоб переконатися, що обраний саме той диск, вибираємо в головному меню пункт 4. Вивід відомостей про наявні розділи. Тут можна ознайомитись з розмірами основного та додаткового розділу. Справа в тому, що один фізичний диск може бути розбитий на два логічні розділи - основний та додатковий, а додатковий у свою чергу ще на кілька логічних розділів. Наприклад: логічний диск C: розміщується в основному розділі, а D:, E:, F: і так далі, розміщуються в додатковому розділі. Фізично диск залишається цілим, а розбивка здійснюється лише записом у спеціальну область диска інформації про конфігурацію логічних дисків, так що можете спати спокійно. Вдосталь намилувавшись інформацією, натискаємо Y та знайомимося зі змістом логічних дисків у додатковому розділі, після чого легким натисканням клавіші Esc виходимо у головне меню.
Якщо ви все ж таки зважилися на видалення логічних дисків, то сміливо вибирайте пункт 3. Видалення розділу або логічний диск DOS. Якщо диск чистий, тобто розділи ще не були визначені (наприклад новенький диск) цей пункт пропускаємо
Щоб коректно видалити логічні диски, потрібно піти на маленьку хитрість, а саме перебрати по черзі всі пункти з четвертого по перший (тобто з кінця до початок).
4. Видалення розділів, що не є розділами DOS. Вибираємо, якщо у вас була встановлена інша операційна система.
3. Видалення логічних дисків DOS у додатковому розділі DOS. Назва говорить сама за себе. Потрапивши до цього пункту, вибираєте логічний диск (порядок довільний), натиснувши на відповідну літеру на клавіатурі. Далі програма запитає мітку диска і перепитає про необхідності видалення (тиснемо Y). Так, по порядку можна видалити всі логічні диски у додатковому розділі, а можна видалити лише деякі, а потім створити новий диск на звільненому місці.
Якщо встановлено мітку диска, її потрібно буде ввести. Гірші справи з мітками набраними кирилицею або довгими назвами, тут можуть виникнути проблеми, хоч операційні системи і намагаються привести їх до вигляду DOS.
Якщо мітки немає, то і вводити нічого не потрібно.
2. Видалення додаткового розділу DOS. Після вибору цього пункту, програма запросить підтвердження видалення. Довго не роздумуючи тиснемо на ігрик, ознайомлюємось з наслідками.
1. Видалення основного розділу DOS. Цей пункт аналогічний попередньому, з тією лише різницею, що вас попросять ввести мітку основного розділу (якщо ви її забули, підніміть очі трохи вище).
Нарешті приступаємо власне до довгоочікуваної розбивки - в головному меню: 1. Створення розділу DOS чи логічного диска DOS. Тут порядок зверху донизу.
1. Створення основного розділу DOS. Після перевірки цілісності диска, програма запитає про необхідність відведенні всього вільного місця під основний розділ. Якщо ви хочете створити один великий логічний диск, то сміливо тисніть заповітний y і переходьте читати на кінець статті.
Якщо ж ви хочете створити кілька логічних дисків (C: під операційну систему, D: під зберігання файлів), то краще натиснути N, після чого програма вкаже максимально доступний розмір та запитає про необхідний розмір основного розділу (диска С:). Вводити можна як у мегабайтах, так і відсотках від максимального обсягу.
2. Створення додаткового розділу DOS. Після перевірки частини диска, що залишилася. програма запитає про необхідний розмір додаткового розділу (НЕ диска D:). Тут вибираємо максимально допустимий розмір, вказаний трохи вище.
3. Створення логічних дисків DOS у додатковому розділі DOS. Тут вводимо послідовно розмір логічних дисків D:, E:, F: і так далі, доки не вичерпається все вільне місце. Розмір можна вводити як у мегабайтах, так і у відсотках від доступного залишку.
Тепер, коли все вільне місце розподілено по поличках, залишилося лише вибрати активний розділ, тобто розділ, з якого буде проводитись завантаження операційної системи – у головному меню пункт 2. Вибір активного розділу. Тут, на питання програми, краще вибрати активний основний розділ (№1).
Вітаю – ви зробили це! Тепер виходимо з програми та перезавантажуємося.
Далі слід відформатувати отримані логічні диски. Для цього можна скористатися програмою format.com. У командному рядку пишемо format х: (де х – це ім'я логічного диска) і тиснемо Enter. На питання, що всі дані на цьому логічному диску будуть бути знищені тиснем y. Таку операцію потрібно провести з усіма логічними дисками. Єдине, що засмучує, на великих розмірах логічних дисків це операція може затягнутися. Прискорити процедуру можна використовуючи ключ /q (швидке форматування, коли створюється лише таблиця файлій FAT/NTFS). При форматуванні завантажувального диска (диска C:) бажано вказати додатково ключ /s, що призведе до запису на диск після закінчення форматування системних файлів.
На це все, тепер ви можете завантажитися з вінчестера і милуватися командним рядком.
Не турбуйтеся, якщо вам потрапила англійська версія Fdisk, номери пунктів мене ідентичні (але все ж таки не слід сліпо вірити цифрам, вчитайтеся і Вам все стане зрозумілим). Новачку може здатися, що це зробити важко, але насправді це все дуже просто! Досить уважно стежити за тим, що на екрані. Вдалих експериментів і до зустрічі!
Можливо Вам також буде цікаво переглянути матеріали по подібній темі:
Створення файлів config.sys та autoexes.bat
Зміна розміру логічних дисків без втрати інформації (без форматування).
Цикл статей про влаштування жорстких дисків: В надрах жорстких дисків.
Опубліковано:
Оновленно: 31.10.2023
Serhii K Home Page © 2003-2024 |