⚠ 11.2023: Сайт знаходиться в стані перебудови. Можливо тимчасове порушення функціонування.

Як запустити вбудований в Windows XP FTP-сервер за 5 хвилин

Serhii Krushnevych


Зараз дуже часто можна зустріти домашні локальні мережі. Як і раніше, найбільшою популярністю користуються FTP-сервери, які є хоч і досить застарілими протоколами, але тим не менше мають велику популярність через простоту реалізації і всебічної підтримки. Для запуску такого сервера зазвичай застосовують спеціальне програмне забезпечення (Server-U, GeneFTP та багато інших), але часто користувачеві потрібно швидко запустити найпростіший FTP сервер без набору спеціальних можливостей (на зразок обмежень швидкостей та доступів для різних IP та ін.). У цьому випадку можна запустити вже вбудований в операційну систему Windows XP FTP-сервер, причому часу буде витрачено не більше 5 хвилин.

Отже, для початку потрібно перевірити, чи може FTP-сервер вже працює на Вашій машині. Для цього спробуйте у будь-якому FTP-браузері (FAR, "Провідник", WEB-браузер та ін.) введіть в адресному рядку свою IP-адресу із зазначенням протоколу ftp (наприклад, ftp://ім'я_Вашого_ПК_в_мережі/, або ftp://IP_адреса_Вашого_ПК_в_мережі) або вкажіть стандартну адресу, яка відповідає локальній (тобто. Вашому) ПК: ftp://localhost/ або ftp://127.0.0.1/. Якщо Ви отримали повідомлення, що задана адреса (сервер або ін.) недоступна, отже, сервер не встановлений або не запущений.

Ідемо в папку "Панель управління", знаходимо заначок "Адміністрування" запускаємо.

Встановлення та видалення програм

Йдемо в папку "Панель управління", знаходимо заначок "Адміністрування" запускаємо:

Переключити панель керування у класичний вигляд

У папці "Адміністрування" Ви повинні відразу помітити заначок "Internet Information Services":

Internet Information Services

Якщо там його немає (а за замовчуванням, як правило, воно не встановлено) слід розшукати Ваш дистрибутив Windows XP і вибрати "панель керування" "Встановлення та видалення програм" та "Встановка компонентів Windows":

Встановлення та видалення програм Встановка компонентів Windows

Далі слід вибрати компонент "Internet Information Services (ISS)" і у вікні списку складових "Служба FTP":

Майстер компонентів Windows. ISSМайстер компонентів Windows. Internet Information Services (ISS)

Тепер компоненти встановлені та готові до роботи. Знову повертаємось до "Панель керування" - "Адміністрування" - "Internet Information Services". тепер ми отримуємо наступне діалогове вікно:

Корневий каталог персонального FTP сервера

У ньому знаходимо "FTP-вузол за умовчанням" і дивимося на кнопки керування  (). Натиснута кнопка "Запуск об'єкт"? Чудово! FTP сервер вже працює на Вашому ПК, інакше натискаємо на цю кнопку () і запускаємо сервер.

Вітаю! Ви стали власником персонального FTP-сервера!

За бажання слід його можна підналаштувати. "Правий клік" на "вузлом за умовчанням" та пункт "Властивості":

Властивості FTP-сервера

Порада: якщо після кліка вікно не з'явилося, пошукайте його на задньому плані. У мене воно часто ховається за активні вікна :)

Заповнюємо поле IP адреси (при необхідності, якщо вона у Вас "статичний", тобто. не змінюється) і за бажання можна підправити (з осмисленням!) Інші параметри.

Налаштування IP-адреси FTP-сервера

На наступній закладці дозволяємо (галочкою) заходити на FTP сервер анонімно (тобто будь-хто охочий може зайти)

Налаштування FTP-сервера. Права доступу. Анонімні користувачі. Анонімний вхід

Можемо вказати тексти вітання (їх побачать лише користувачі FTP-браузерів, які цю інформацію відображають, наприклад FAR. Але, як правило, при великій швидкості мережі, це вітання дуже швидко проскакує і користувач практично нічого не встигне в ньому прочитати)

 Налаштування FTP-сервера. Привітальне сповіщення

Ну і наостанок – вибираємо кореневий каталог на Вашому комп'ютері, де буде утримуватися Ваш FTP сервер:

Налаштування FTP-сервера. Корневой каталог

Бувають випадки, коли хочеться дати у вільний доступ не лише вміст одного каталогу (і вкладених в нього), а й інший каталог на іншому диску або дозволити іншим користувачам записувати свої файли на ваш FTP-сервер (наприклад, у папку Incomming). Для цього є віртуальні каталоги. Робимо "правий клік" мишкою в потрібному місці дерева каталогу Вашого FTP-сервера та вибираємо відповідний пункт.

Створення віртуального каталога

Далі за допомогою майстра заповнюємо поля "псевдонім" (це ім'я яке буде посиланням на реальний каталог) та "шлях" до реального каталогу, доступ до якого Ви бажаєте відкрити. На останній сторінці майстра Вам запропонують вибрати права доступу. Для того, щоб Вам могли записувати в цей віртуальний каталог, слід дозволити запис і читання.

 Майстер створення віртуального каталогу FTP. Віртуальне ім'я Майстер створення віртуального каталогу FTP. Шлях до реального каталогу Майстер створення віртуального каталогу FTP. Доступ на читання та запис

Виконавши вищезгадані операції Ви можете бути трохи розчаровані, т.к. після входу на Ваш FTP сервер Ви не побачите щойно створених віртуальних каталогів. А вся справа в тому, що вони не відображаються при перегляд і тому слід виконати невелику хитрість, а саме потрібно у Вашому кореневому каталозі (наприклад, E:\FTP\) створити порожні каталоги, імена яких в точності відповідають віртуальним.

Віртуальні и реальніе FTP-каталоги у вікні FARа

На цьому налаштування сервера FTP можна вважати закінченим. Вдалого користування!

На моїй машині цей FTP сервер пропрацював вже більше 2х років, при цьому він жодного разу не створював мені якихось труднощів при роботі на Celeron 1200 МГц.

Опубліковано

Оновлено 09.10.2023


Serhii K Home Page (c) 2003-2023
(SKNewVersion)